Rekuperacja

Historia

Stosowane 10-15 lat temu technologie budowlane zapewniały doskonały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń poprzez naturalne nieszczelności okien i drzwi, dodatkowo wentylację taka wspomagały nieszczelności murów.

Dlaczego potrzebna jest rekuperacja

Dokonując wymiany starych okien i drzwi na nowe, które są wręcz idealnie szczelne lub też montując takowe w nowo budowanym domu jak również izolując dom styropianem, prawie na pewno spotkamy się z problemem pleśni, wilgoci oraz zaduchu. Większość z nas powie: "No tak, przecież można zastosować nawiewniki podokienne lub tzw. mikrowentylację", oczywiście, że można ale trzeba tu zadać sobie pytanie, czy aby na pewno po to uszczelnialiśmy i izolowaliśmy nasz dom, aby go teraz rozszczelniać?

Rekuperacja - inwestować czy oszczędzać?

Bardzo często chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, więc odcinamy dopływ świeżego zazwyczaj bardzo zimnego powietrza z zewnątrz. Po niedługim czasie, aby pozbyć się wynikłych z tego problemów montujemy w oknach nawiewniki. Tak więc najpierw wydajemy sporo pieniędzy na uszczelnienie okien, by później wydać następną sporą kwotę na ich rozszczelnienie dzięki czemu z mocno odchudzonym portfelem tak naprawdę wracamy do punktu wyjścia.

Rekuperacja to samo zdrowie

Budując nowy dom staramy się aby był on jak najbardziej komfortowy i aby nasza rodzina czuła się w nim zdrowo. Dążymy do tego aby dom ten był energooszczędny i w tym celu kupujemy szczelne okna, ocieplamy ściany, inwestujemy nie małe pieniądze w wysoko sprawny system ogrzewania. W naszym domu coraz częściej zastanawiamy się dlaczego szyby pokryte są parą wodną, na ścianach zaczyna wychodzić grzyb a rano czujemy się zmęczeni i nasze samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Próbujemy poprawić więc komfort naszego mieszkania otwierając okna, wietrząc pomieszczenia, a nasze zaplanowane oszczędności tym sposobem bezpowrotnie wraz z ciepłym powietrzem wylatują za okno. Zaczynamy zastanawiać się czy to przypadkiem nie miało być trochę inaczej. Nasz dom budowany w nowej technologii trzeba w pewnym stopniu rozszczelnić. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest rekuperacja czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Co to jest rekuperator ?

Rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, służy głównie do ograniczania kosztów ogrzewania budynku. Zastosowanie rekuperatora zamiast tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania budynku nawet do 70%. Sercem takiego systemu jest wymiennik ciepła, którego zadaniem jest dążenie do wyrównywania temperatury powietrza nawiewanego i wywiewanego. Takie działanie wymiennika pozwala zimą na ogrzanie nawiewanego świeżego powietrza do budynku powietrzem wywiewanym, a latem w związku z tym, że z reguły w budynku jest chłodniej niż na zewnątrz budynku, na schłodzenie nawiewanego powietrza powietrzem wywiewanym. Istotny jest fakt, że strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się. To w głównej mierze od jakości wymiennika ciepła uzależniona jest efektywność dobrze wykonanej instalacji wentylacyjnej.

Zalety wentylacji mechanicznej z rekuperatorem

Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej oprócz korzyści płynących z ograniczenia kosztów ogrzewania budynku zapewnia nam nieporównywalnie wyższy w stosunku do wentylacji grawitacyjnej komfort klimatyczny. Ciągła wymiana powietrza w użytkowanych pomieszczeniach ma istotny wpływ na dobre samopoczucie mieszkańców. Nawiewane powietrze poddawane jest filtracji z kurzu i większości pyłków wywołujących alergie – co ma ogromne znaczenie dla alergików. Znika też problem związany z nadmiernym zawilgoceniem pomieszczeń prowadzącym do rozwoju grzybów i pleśni, które często są przyczyną wielu poważnych chorób mieszkańców. System wentylacji mechanicznej wnosi również wiele korzyści w budynkach usytuowanych blisko ruchliwych ulic, miejsc o dużym natężeniu hałasu, gdzie zostaje wyeliminowany problem przenikania hałasu do pomieszczeń towarzyszący otwieraniu okien. Prawidłowo wykonana instalacja wentylacji mechanicznej oraz zastosowanie dobrej jakości centrali wentylacyjnej jest praktycznie niesłyszalna dla użytkowników

Gdzie zamontować rekuperator

Rekuperator czyli centrala wentylacyjna zapewni nam skuteczną cyrkulację i wymianę powietrza w całym naszym budynku. Oczywiście oprócz centrali wentylacyjnej (rekuperatora) budynek musi zostać wyposażony w kanały wentylacyjne, które będą odpowiedzialne za transport świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet, oraz usunięcia powietrza zużytego z takich pomieszczeń jak kuchnia, garderoba czy toaleta. System wentylacyjny nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła - rekuperacja zapewnia nam odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka.
Proces rekuperacji odbywa się w następujący sposób: świeże, chłodne powietrze zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku. Ogrzane powietrze nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet. W tym samym czasie z budynku usuwane jest wilgotne i zużyte powietrze (z łazienki, kuchni itp), które również przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej i oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz nie mieszając się z nim. Cały proces przebiega bezgłośnie z odzyskiem energii cieplnej kształtującym się między 70-80 %

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (rekuperator) poprzez rozprowadzone w budynku kanały wentylacyjne dystrybuuje świeże powietrze do pomieszczeń, gdzie jest ono najbardziej wymagane, czyli do sypialni, salonów, pokojów. Zużyte powietrze z łazienek, kuchni, WC jest pobierane i po przejściu przez wymiennik ciepła jest wyrzucane na zewnątrz budynku.
Aby system wentylacji działał poprawnie, musi być oczywiście wcześniej odpowiednio zaprojektowany, gdyż tylko wtedy będzie on właściwie spełniał swoje zadania. Wydajność centrali wentylacyjnej musi być poprawnie dobrana do kubatury wentylowanych pomieszczeń. Kanały wentylacyjne muszą zapewniać właściwą przepustowość i być odpowiedniej jakości, należy przede wszystkim unikać stosowania kanałów elastycznych, które oprócz gorszych parametrów technicznych w stosunku do kanałów sztywnych, są nietrwałe i podatne na uszkodzenia.schemat_rekuperacja